Nałęczowski Park Zdrojowy przechodzi gruntowne zmiany

      Możliwość komentowania Nałęczowski Park Zdrojowy przechodzi gruntowne zmiany została wyłączona

Rewitalizacja postępuje, a prace idą pełną parą. Do przyszłorocznych wakacji tamtejsze uzdrowisko ma odzyskać dawny blask, przypominający o XIX-wiecznych początkach tego miejsca.

Żeby zrealizować założenia, które przyświecają temu gruntownemu remontowi, należy odnowić miejsca wypoczynku, a także zadbać o lokalną zieleń. Rewaloryzacja parku, który otacza dom uzdrowiskowy, to ogromne przedsięwzięcie – i bardzo kosztowne, dlatego wspierają je zewnętrzne dotacje o łącznej wartości 16 milionów złotych. Te środki pochodzą z funduszy unijnych i programu “Polski Ład”. Wszystkie zadania mają być wykonane do końca czerwca 2024 roku.

Jak przypomina Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, założenie parkowe w Nałęczowie powstało już na początku siedemnastego stulecia – jako uzupełnienie rozbudowywanej posiadłości szlacheckiej. Ale to w latach 80. XIX wieku, gdy w Nałęczowie odkryto źródła mineralne i postanowiono założyć uzdrowisko, pałac zmienił się w dom zdrojowy – a park przeszedł pierwszą w swojej historii rewitalizację. To właśnie wtedy droga z Kazimierza Dolnego do Lublina została przesunięta na teren Góry Armatniej, natomiast w Park Zdrojowy powiększono i wzniesiono w nim Łazienki. Teraz wszystkie zabudowania, które powstały z myślą o kuracjuszach, potrzebują odnowienia. Chodzi zarówno o poprawę ich estetyki, jak też, po prostu – stanu technicznego, który rzutuje bezpośrednio na bezpieczeństwo gości uzdrowiska.

 

Prace remontowe dotyczą między innymi rekonstrukcji zabytkowych altan i leżalni oraz odnowienia Źródła Miłości. Remont nie omija stawu i rzeki Bochotniczanki – w przypadku chodzi o wzmocnienie linii brzegowej, przebudowę jazu, śluz i nabrzeża. Docelowo, nad wodą pojawią się nowe mostki, fontanna i pomost do cumowania łódek – natomiast na wyspę powróci altana, w której będzie można organizować koncerty. Zmiany przejdą również parkowe alejki – zyskają nowe nawierzchnie i nowoczesne oświetlenie. Przybędzie też iluminacji, które wydobędą z nocnego mroku elementy małej architektury. Konserwację przejdą także parkowe rzeźby.

Oczywiście działania rewitalizacyjne dotyczą również tamtejszej przyrody. Ta praca rozpoczyna się (dosłownie) u podstaw – przez rekultywację trawników i odnawianie runa. Drzewostan objęto już opieką, a w planach są też nowe nasadzenia, przede wszystkim bylin i kwiatów – roślinność ma być zagospodarowana na nowo.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków