“Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki” – to tytuł wystawy, która podsumuje tegoroczne wysiłki uczestników bardzo ciekawego, muzealnego projektu.
Jakie wierzenia ludowe przetrwały wśród mieszkańców nadwiślańskiej części naszego regionu? Przez ostatnie miesiące sprawdzali to pracownicy janowieckiego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. Posiłkowano się oczywiście wiedzą akademicką (dotyczącą na przykład demonologii ludowej), ale nieocenione były przede wszystkim rozmowy z mieszkańcami Janowca i okolic. Badania etnograficzne, trwały przez cały 2021 rok. Umożliwiła je dotacja z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Funduszu Promocji Kultury.
Nadchodzi pora, żeby przedstawić efekty tych badań: dlatego w ten piątek (3 grudnia) w spichlerzu z Podlodowa (w zamku w Janowcu) zostanie otwarta specjalna wystawa. Opowie o ludowych zwyczajach i obrzędach, jakie praktykowano w okolicach Janowca, a które miały swoje podstawy w dawnych wierzeniach. Widzowie przekonają się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miasteczek w gminach Kazimierz Dolny i Janowiec. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 13.00, w programie będzie też występ Koła Gospodyń Wiejskich „Oblasianki”.
Radio Impuls i portal ToNaszRegion.pl są patronami medialnymi wydarzenia.
Źródło zdjęcia: MNKD