Uzdrowiska znów czekają na kuracjuszy!

      Możliwość komentowania Uzdrowiska znów czekają na kuracjuszy! została wyłączona

Sanatoria ponownie będą mogły przyjmować pacjentów skierowanych na rehabilitację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów pozwala ZUS-owi wznowić rehabilitację leczniczą w ośrodkach sanatoryjnych 15 marca.

Na skierowanie czeka obecnie ponad dwa tysiące mieszkańców Lubelszczyzny, którzy mają już orzeczenie o potrzebie rehabilitacji. Kto dostanie takie zawiadomienie? – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Sanatorium poinformuje pacjenta telefonicznie o wyniku testu. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest oczywiście wynik negatywny. Na turnus nie mogą wyjechać osoby, które są w kwarantannie albo w izolacji – i o takiej sytuacji trzeba powiadomić ZUS. Spośród zdrowych kuracjuszy, w pierwszej kolejności na rehabilitację będą skierowane te osoby, które czekają na nią najdłużej i którym kończą się świadczenia chorobowe lub renta okresowa.

Jak przygotowują się sanatoria w naszym regionie? Zapytaliśmy Martę Hawrylak z Uzdrowiska Nałęczów:

 

Na uzdrowisku ciąży obowiązek utrzymywania swoich obiektów w stałej gotowości. Wytyczne wprowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny na początku pandemii ciągle funkcjonują i ewentualnie są aktualizowane. Do sanatoriów kierowani są też pacjenci przez NFZ, możliwe są także komercyjne, indywidualne pobyty w uzdrowisku. Kuracjusze już są zgłaszani na pobyty lecznicze, także ci, którzy są już po podwójnej dawce szczepionki.