Ognisko potwierdzono w łęczyńskiej gminie Ludwin, położonej na północny-wschód od Lublina. Jednak na baczności powinni mieć się także hodowcy z pobliskich terenów.
Próbki pobrano 15 grudnia – zrobił to Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej, który odwiedził miejscowość Kaniwola. Dotarły do naszego regionu, ponieważ przebadano je w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Wirusa stwierdzono wśród trzech stad kaczek rzeźnych, hodowanych w kaniwolskim gospodarstwie komercyjnym. Utrzymywano tam blisko 40 tysięcy ptaków – a w ostatnim czasie wśród zwierząt stwierdzono niepokojące objawy.
Teren ogniska został już zabezpieczony przez lekarza weterynarii i służby. Wdrożono niezbędne środki, łącznie z likwidacją i utylizacją ptaków oraz dezynfekcją kurników. Obszar zapowietrzenia obejmuje aż cztery powiaty: łęczyński, parczewski, włodawski i lubartowski – sąsiadujący z naszym regionem.
Dodajmy, że zgodnie z opinią krajowego laboratorium referencyjnego do spraw grypy ptaków, z puławskiego PIWet-u, okres zagrożenia epizootycznego potrwa aż do końca marca. Dlatego wszyscy hodowcy drobiu powinni uważnie obserwować swoje stada, dbać o higienę i pilnować, by drób był karmiony i pojony w zamkniętych pomieszczeniach. Więcej na temat koniecznej profilaktyki przeczytacie TUTAJ.
Źródło informacji: LUW; źródło zdjęcia: baza Pixabay