Zmień piec – w Puławach pomoże dotacja

      Możliwość komentowania Zmień piec – w Puławach pomoże dotacja została wyłączona

Czas na ekologiczną zmianę – czyli pozbycie się pieców, dla których paliwem jest węgiel kamienny. Sprawdziliśmy, kto i jak motywuje do podjęcia konkretnych kroków.

Do końca tego roku mieszkańcy Lubelszczyzny muszą się pozbyć pieców węglowych pierwszej i drugiej klasy oraz bezklasowych kopciuchów. Do tego motywuje ustawa antysmogowa, przyjęta przez władze województwa. Tradycyjne źródło ciepła należy wymienić na ekologiczne: elektryczne, gazowe, olejowe albo wymagające używania biomasy. Można też postarać się o pompy ciepła albo o podłączenie domu do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Puławach dla każdego z tych planów można zdobyć dofinansowanie. Wraz z początkiem marca ruszył nabór wniosków w tej sprawie. Będą one rozpatrywane do czasu, aż wyczerpią się środki zabezpieczone w budżecie miasta, dlatego nie warto zwlekać – chociaż sam nabór potrwa do końca września.

Wsparcie może trafić wyłącznie tam, gdzie piec węglowy jest jedynym źródłem ciepła. Dotacja może pokryć maksymalnie połowę kosztów podjętego zadania. Jak wylicza puławski ratusz, właściciele domów jednorodzinnych mogą zdobyć nawet 5 tysięcy złotych, z kolei do wspólnoty mieszkaniowej może trafić nawet 10 tysięcy.

Więcej szczegółowych informacji, istotnych dla puławian, można znaleźć TUTAJ.

Źródło informacji: UM w Puławach; źródło zdjęcia: baza Pixabay