Kilka lat temu pod posadzką kazimierskiej fary znaleziono aż 246 monet, pochodzących z różnych czasów – były używane od XIV do XIX wieku. Są już fundusze, które pomogą wykorzystać “skarb” do celów naukowych i edukacyjnych.
„Historia w monetach zapisana. Numizmaty z kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym” – ten projekt szykowano w Muzeum Nadwiślańskim już od roku. To będzie ważny krok w opisaniu przeszłości miasteczka, a pozwoli na to niespodziewane znalezisko spod posadzki kazimierskiej fary. Dzięki monetom, które na przestrzeni kilku wieków spadały na kościelną podłogę, wkrótce uda się opisać historię Kazimierza Dolnego – w kontekście rozwoju gospodarki miasteczka.
Znaleziska zostaną skatalogowane i naukowo opracowane. Powstanie także specjalna wystawa która opowie o kazimierskim odkryciu – będzie eksponowana w Dworze z Gościeradowa, w Kazimierzu Dolnym, prawdopodobnie od 15 sierpnia. Uzupełnią ją zajęcia edukacyjne. Na realizację wszystkich tych planów pozwoli dotacja z Narodowego Banku Polskiego, przyznana w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Opracowania katalogu znalezionych monet podejmie się Zbigniew Kiełb z Muzeum Czartoryskich w Puławach. Natomiast przygotowaniem wystawy i programu edukacyjnego zajmie się dr Marcin Wawerski z zespołem z Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego.
Źródło zdjęcia: MNKD