Gmina Kozienice przyjęła repatriantów z Kazachstanu

      Możliwość komentowania Gmina Kozienice przyjęła repatriantów z Kazachstanu została wyłączona

Udało się zrealizować plan, który powzięto w lutym tego roku. Czteroosobowa rodzina, sprowadzona z kazachstańskiego Atbasaru zaczyna nowe życie w Kozienicach.

Państwo Yagovkin z dwojgiem dzieci to potomkowie polskiej rodziny Chiżyńskich, deportowanej z Kresów Wschodnich do Kazachstanu w 1936 roku. Wczoraj w kozienickim Urzędzie Miasta zostali oficjalnie przywitani przez lokalnych samorządowców i otrzymali klucze do mieszkania, z którego mogą korzystać. Zadeklarowano im także pomoc w zdobyciu wykształcenia i w znalezieniu płatnej pracy – żeby na dobre mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zadomowić się w Kozienicach.

Z inicjatywą sprowadzenia repatriantów do Polski wystąpił burmistrz Kozienic, Piotr Kozłowski. Ten pomysł poparł wojewoda mazowiecki, przekazując gminie dotację na zakup mieszkania. Wytypowaniem rodziny zajęło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak się okazuje, o repatriację starała się sama Stanisława Chirzyńska deportowana na wschód przed II wojną światową – ale z powodów zdrowotnych nie zdołała już wrócić do kraju.

Źródło zdjęcia: Gmina Kozienice – Facebook