Dęblin żegna byłego komendanta „Szkoły Orląt”

      Możliwość komentowania Dęblin żegna byłego komendanta „Szkoły Orląt” została wyłączona

W Dęblinie rozpoczęły się wczoraj uroczystości pogrzebowe generała brygady pilota obserwatora Szczepana Ścibiora.

To postać bardzo ważna dla dęblińskiej „Szkoły Orląt”: jej absolwent i powojenny komendant. Został zamordowany w 1952 roku z rozkazu władz komunistycznych – i dopiero po latach udało się odnaleźć jego szczątki.

Od wczoraj Dęblin uroczyście żegna generała Szczepana Ścibiora. Przez większość dnia trwała ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona jemu i innym polskim oficerom Wojska Polskiego, którzy byli prześladowani w okresie stalinowskim. We wtorek wieczorem do Lotniczej Akademii Wojskowej dotarła już trumna. Dzisiaj, do godziny 11.00 jest wystawiona w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego, a punktualnie o 11.00 rozpocznie się msza pogrzebowa. Pochówek odbędzie się na placu przy kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

Również od wczoraj o życiu generała Szczepana Ścibiora można dowiedzieć się znacznie więcej, odwiedzając wystawę, jaką przygotowało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Bliscy generała przekazali rodzinne pamiątki – kiedyś te eksponaty na dobre zadomowią się w dęblińskim muzeum, żeby opowiadać wszystkim jego gościom o powojennym komendancie „Szkoły Orląt”.

 

Nie znaleziono galerii.

 

Źródło zdjęć: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Facebook