Kozienicki szpital dostanie potrzebne dofinansowanie

      Możliwość komentowania Kozienicki szpital dostanie potrzebne dofinansowanie została wyłączona

Szpitale w całym kraju otrzymają rządowe wsparcie finansowe, które ma pomóc między innymi w pokryciu kosztów inflacji. O szczegółach tych planów opowiadano wczoraj w szpitalu powiatowym w Kozienicach.

Polski system ochrony zdrowia ma otrzymać aż 15 miliardów złotych – ta ogromna suma ma pokryć między innymi wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w ochronie zdrowia, który wszedł w życie 1 lipca. Każda grupa pracowników medycznych ma zarabiać o 12% więcej niż dotychczas. Jednak w wielu przypadkach nowy zastrzyk gotówki pomoże w uporaniu się ze skutkami inflacji.

Właśnie w takiej sytuacji jest szpital powiatowy w Kozienicach. Jak już informowaliśmy, z powodu inflacji wzrosły raty kredytów spłacanych przez tę placówkę. Ich oprocentowanie zwiększyło się niemal trzykrotnie – i doszło do tego, że spłacanie długu z bieżącej działalności stało się niemożliwe. W marcu tego roku kozienicki szpital zaczął tracić płynność finansową.

Wczoraj (17 lipca) właśnie tam zorganizowano konferencję prasową ministra zdrowia. Adam Niedzielski zapowiedział, że szpitale powiatowe otrzymają 700 milionów złotych. Do każdej placówki ma trafić nowe wyliczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia – dotyczące tego, jak będzie wyglądać budżet po przeprowadzeniu zapowiadanej podwyżki. Już na początku miesiąca oddziały wojewódzkie NFZ przystąpiły do aneksowania umów z placówkami medycznymi.

Źródło informacji i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kozienicach; Ministerstwo Zdrowia