Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę

      Możliwość komentowania Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę została wyłączona

Dziś osoba wskazana przez ministra obrony narodowej oficjalnie obejmuje nowe obowiązki. A tak się składa, że 1 marca to bardzo ważna data dla lubelskiej brygady.

Pułkownik Zbigniew Krzyszczuk dotychczas służył na stanowisku zastępcy dowódcy lubelskich Terytorialsów, a kilka lat temu należał do osób tworzących nową brygadę. Za swoją długoletnią wojskową działalność został już odznaczony między innymi Złotym Medalem “Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złotym Medalem “Za Zasługi dla Obronności Kraju” czy Odznaką Honorową Wojsk Lądowych. Może się również pochwalić tytułem Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, że poprzedni dowódca lubelskich Terytorialsów, pułkownik Tadeusz Nastarowicz, w listopadzie ubiegłego roku awansował – i został dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dodajmy, że dzisiejsza data jest bardzo ważna dla lubelskiej brygady – dokładnie 6 lat temu oficjalnie otrzymała ona imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. To jeden z jedenastu patronów brygad WOT, którzy należą do grona Żołnierzy Niezłomnych.

A 1 marca to także dzień wspominania ludzi, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej tworzyli niepodległościowe i antykomunistyczne podziemie Polski. Terytorialsi kontynuują tradycje Armii Krajowej – również są formacją ochotniczą i kierują się tymi samymi wartościami, chcąc działać dla dobra kraju i jego mieszkańców. Jednocześnie nie zapominają też o dawnych żołnierzach – dlatego odwiedzają miejsca pamięci, dbają o mogiły i mają pod opieką kombatantów (w województwie lubelskim to prawie 50 osób).

Źródło informacji i zdjęcia: 2 LBOT