Minął Ci termin orzeczenia z ZUS? Przeczytaj koniecznie!

      Możliwość komentowania Minął Ci termin orzeczenia z ZUS? Przeczytaj koniecznie! została wyłączona

Osoby, które czekają na przedłużenie renty, świadczenia 500+ dla niesamodzielnych albo świadczenia rehabilitacyjnego, mogą być spokojne.

Orzeczenia wydane przez lekarzy ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przedłużyły ważność części orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie.

Mówi Małgorzata Korba rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

“Chodzi o orzeczenia o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które kończą się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Takie orzeczenia zachowają ważność przez trzy dodatkowe miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności. Warunkiem jest złożenie wniosku o wypłatę świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia.”

Podobnie jest ze świadczeniem rehabilitacyjnym. Te orzeczenia będą ważne przez dodatkowe trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, gdy klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres, np. o przedłużenie renty, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed 31 marca, czyli przed dniem wejścia w życie ustawy.

 

(info. ZUS / fot. pixabay.com))