Szczepionki bezpieczne w “suchym lodzie” z Puław

      Możliwość komentowania Szczepionki bezpieczne w “suchym lodzie” z Puław została wyłączona

Coolant ® – trudna nazwa, proste zastosowanie, niezbędny produkt. A jest to dwutlenek węgla przetwarzany przez Zakłady Azotowe Puławy S.A. na tzw. “suchy lód”.

Kiedy pojawiła się informacja o szczepionce przeciwko koronawirusowi, która wymagała szczególnych warunków do przechowywania i transportu, wzbudziło to szerokie zainteresowanie specjalistów z puławskich Azotów. Mówi Anita Janiszek – kierownik sprzedaży ds. nadtlenku wodoru i gazów technicznych w Grupie Azoty Puławy:

 

Suchy lód z puławskich Azotów został zamówiony przez Agencję Rezerw Materiałowych, a umowa na jego dostawę została już podpisana. Obecne zdolności produkcyjne tego granulatu wynoszą około jedną tonę na godzinę. Skąd pozyskiwany jest materiał do jego produkcji i czy go nie zabraknie? Wyjaśnia Jerzy Nowak kierownik Wydziału Gazowego w puławskich Azotach:

 

Szczepionki na COVID-19 muszą być przechowywane, a więc i transportowane z utrzymaniem tzw. mroźnego łańcucha dostaw – zgodnie z wytycznymi producentów wymagana jest temperatura od minus 60 nawet do minus 90 stopni Celsjusza.

 

COOLANT® (suchy lód) to dwutlenek węgla w stanie stałym. Powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla do ciśnienia poniżej punktu potrójnego. Z około 2,5 kg ciekłego dwutlenku węgla powstaje 1 kg suchego lodu w postaci śniegu. W Puławach produkowany jest w postaci kostek, bloków oraz granulatu. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym – do celów chłodniczych przy przechowywaniu produktów łatwo psujących się, jak: mięso, ryby, przetwory mleczarskie, owoce i warzywa oraz w medycynie i technice do uzyskiwania niskich temperatur. COOLANT® stanowi rozszerzenie podstawowej oferty spółki, jaką jest Onecon (dwutlenek węgla), którego są producentem i dostawcą głównie dla przemysłu spożywczego.