Uważaj na takie telefony! To próby oszustwa

      Możliwość komentowania Uważaj na takie telefony! To próby oszustwa została wyłączona

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy stosują tak zwany spoofing telefoniczny – i sprytnie podszywają się pod pracowników Zakładu. Liczą, że w ten sposób uda im się wyłudzić cenne dane.

W ostatnich dniach Zakład otrzymał wiele niepokojących zgłoszeń od swoich klientów. Twierdzili, że kontaktował się z nimi ktoś podający się za pracownika ZUS – a na ekranie telefonu wyświetlał się numer infolinii Zakładu, czyli 22 560 16 00. Dzwoniący pytał, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta w Platformie Usług Elektronicznych i czy w imieniu ZUS można poinformować banki o tej zmianie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że konsultanci infolinii nie dzwonią do klientów w takich sprawach. Ostrzega, by pod żadnym pozorem nie podawać dzwoniącym danych do logowania w Platformie ani żadnych danych osobowych.

Spoofing telefoniczny staje się niestety coraz bardziej popularny wśród oszustów. Wykorzystując nowoczesne technologie, złodzieje podszywają się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Telefon odbiorcy pokazuje, że dzwoni ktoś zaufany, znajomy albo instytucja, a w rzeczywistości dzwoni ktoś zupełnie inny.