Wirus ASF nadal w naszym regionie! Co dalej?

      Możliwość komentowania Wirus ASF nadal w naszym regionie! Co dalej? została wyłączona

Epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń znowu dała o sobie znać – tym razem w powiecie ryckim. W związku z tym, przypominamy hodowcom, żeby zachowali czujność i przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rykach, w miniony piątek (5 maja) na terenie Dęblina znaleziono padłego dzika. Badania wykazały, że zwierzę było zarażone wirusem ASF. Zawiadomienie przekazano między innymi władzom powiatu i pobliskich gmin, służbom, a także lokalnym nadleśnictwom czy kołom łowieckim.

Dodajmy, że już pod koniec kwietnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Puławach zarządził sanitarny odstrzał dzików na terenie powiatu puławskiego. Z lokalnej populacji tych zwierząt ma zniknąć w sumie ponad 140 osobników. Każda tusza jest natychmiast badana laboratoryjnie, właśnie w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Przypominamy, że z powodu tej epidemii, cały nasz region jest objęty ograniczeniami – w większości tymi drugiego stopnia (to tak zwana strefa różowa). Pierwszy stopień obowiązuje w znacznej części powiatu zwoleńskiego (w gminach Policzna, Zwoleń, Tczów i Kazanów – to tak zwana strefa niebieska). Hodowcy trzody chlewnej są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji. Powinni trzymać się ścisłych zasad, dotyczących przewożenia świń i wieprzowiny.

Wirus ASF nie zagraża zdrowiu ludzi – może jednak przynieść poważne straty hodowcom. Zakaźna choroba może nie tylko wpłynąć na liczebność inwentarza, ale też pokrzyżować plany sprzedaży mięsa i zdrowych zwierząt.

Źródło informacji i zdjęcia: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rykach; Powiatowy Lekarz Weterynarii w Puławach; źródło zdjęć: baza Pixabay; źródło infografiki: Państwowy Instytut Weterynaryjny