Archeologiczne ciekawostki czekają na odkrycie! Sprawdź, gdzie

      Możliwość komentowania Archeologiczne ciekawostki czekają na odkrycie! Sprawdź, gdzie została wyłączona

Muzeum Nadwiślańskie w ten weekend dołączy do obchodów Europejskich Dni Archeologii. Będzie to gratka dla wszystkich miłośników historycznych ciekawostek.


Odwiedzając w tę sobotę (17 czerwca) Dział Historii i Kultury Regionu, będzie można poznać archeologiczne tajemnice Kłodnicy – ponieważ zostanie otwarta wystawa zabytków, jakie ujawniono podczas badania tamtejszego grodziska.

Przypomnijmy, że kilka lat temu (w 2016 i 2017 r.) dokonano tam sensacyjnego odkrycia – ujawniając relikty budynku, który w czasach średniowiecza prawdopodobnie służył jako spichlerz. Znaleziono tam fragmenty licznych naczyń, narzędzi rolniczych i elementy strojów oraz – ponad 400 kilogramów próbek gleby ze zwęglonymi szczątkami roślin. To jeden z największych tego rodzaju depozytów w tej części Europy – i najbogatszy na obszarze Polski. Wystawa, prezentująca niezwykłe znaleziska, zostanie otwarta w sobotnie południe, we Dworze z Gościeradowa, na kazimierskim Podzamczu.

Natomiast w nadchodzącą niedzielę (18 czerwca) tajniki archeologii będzie można zgłębić również samodzielnie – podczas rozmaitych warsztatów, jakie zostaną zorganizowane w grodzisku w Żmijowiskach. Będzie okazja, żeby lepiej poznać pracę archeologów – oraz praktyki dawnych Słowian. Zajęcia w skansenie, prowadzone przez specjalistów, potrwają od 10.00 do 16.00. O szczegółach można doczytać na facebookowym profilu Muzeum Nadwiślańskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD