Bezpieczniej na opolskich przejściach

      Możliwość komentowania Bezpieczniej na opolskich przejściach została wyłączona

W Opolu Lubelskim bezpieczniej mogą się poczuć piesi – dzięki dodatkowemu oświetleniu, jakie pojawiło się przy jednej z głównych ulic. Wybrano te zakątki miasta, w których w przeszłości wyjątkowo często dochodziło do kolizji i wypadków.

Aktywne znaki solarne z czujnikiem ruchu zamontowano pod koniec grudnia przy trzech przejściach. To dwa miejsca przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej, Puławskiej i Lipowej i jedno przy ulicy Lubelskiej, tuż obok Szkoły Podstawowej nr 1. Lampy reagują na pieszych – jeśli ktokolwiek wejdzie na jezdnię, włącza się sygnalizacja ostrzegawcza i uruchamia się oświetlenie całego przejścia. Doświetlenie jest zasilane solarnie, więc naładuje się w ciągu dnia, żeby po zmroku zadziałać, gdy będzie potrzebne.

Wszystkie te udogodnienia kosztowały ponad 132 tysiące złotych, ale aż 100 tysięcy wynosiła dotacja z MSWiA, więc gmina nie musiała sięgać po całą sumę do własnego budżetu. Cały system jest jeszcze testowany i zostanie zoptymalizowany, żeby działać jak najskuteczniej.

Źródło zdjęcia: Gmina Opole Lubelskie – Facebook