Bitewna rocznica – także w okolicy Gniewoszowa

      Możliwość komentowania Bitewna rocznica – także w okolicy Gniewoszowa została wyłączona

Sierpień to korowód historycznych okazji, które warto wspominać. I już w ten weekend w naszym regionie będziemy świętować kolejną bitewną rocznicę.

W niedzielę (9 sierpnia) specjalne uroczystości rocznicowe odbędą się w Oleksowie, a do wspominania będzie bitwa pod Gniewoszowem. To potyczka z czasów powstania listopadowego, z 1831 roku – gdy polskie siły walczyły z wojskiem rosyjskim. 

O pamięć o tym wydarzeniu dbają wójt i rada Gminy Gniewoszów, proboszcz parafii w Oleksowie oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Historycznych i Kulturalnych „Sieciech” – i to oni zapraszają na niedzielne obchody. O godzinie 15.00 rozpocznie je Msza Święta w kościele parafialnym w Oleksowie, później uczestnicy odwiedzą tutejszy cmentarz, żeby ku pamięci poległych złożyć symboliczne wiązanki kwiatów.

Tego samego dnia będzie jeszcze poświęcony pomnik Bolesława Krakowiaka pseudonim „Bilof”, żołnierza z czasów drugiej wojny światowej – dlatego organizatorzy zaznaczają, że tego dnia w Oleksowie będą wspominani wszyscy Polacy, którzy brali udział w walki o niepodległość. 

Szczegółowy program uroczystości jest zamieszczony na plakacie informacyjnym.

Źródło plakatu: Urząd Gminy Gniewoszów