Brukowana uliczka w Janowcu – jest już zabytkowa

      Możliwość komentowania Brukowana uliczka w Janowcu – jest już zabytkowa została wyłączona

Ulica Lubelska to trasa, która prowadzi z serca dawnego miasteczka w stronę zamku górującego nad okolicą. Fragment tej trasy jest brukowany – i to się już nie zmieni.

Część zespołu krajobrazowo-architektonicznego Janowca, przez który przebiega jezdnia pokryta kamiennym brukiem, została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. To znaczy, że historyczna nawierzchnia jest już objęta ochroną Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wpisem nie objęto oczywiście już współcześnie wykonanych, betonowych chodników, które biegną od strony wzgórza zamkowego.

Przypomnijmy, że sprawa ulicy Lubelskiej bardzo poruszyła mieszkańców Janowca i lokalnych aktywistów w maju ubiegłego roku. Władze gminy planowały wyremontować drogę: pozbyć się bruku i położyć tam asfaltową nawierzchnię. W obronie historycznego charakteru ulicy Lubelskiej stworzono petycję – skierowaną właśnie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podpisało ją wtedy ponad 700 osób. Mieszkańcy i miłośnicy Janowca dopięli swego – bo wójt zadeklarował, że wycofuje się z wcześniej przedstawionych planów.

Dodajmy, powtarzając za Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, że tak zwane “kocie łby” umieszczono na ulicy Lubelskiej po I wojnie światowej, gdy odbudowywano zniszczenia z 1915 roku. Wówczas zastosowanie otoczaków do takiego celu było oczywistym wyborem – a dziś efekt tamtych prac stanowi o historycznych walorach janowieckiej ulicy.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków