Cenne dzieła sztuki – dla Muzeum Czartoryskich w Puławach

      Możliwość komentowania Cenne dzieła sztuki – dla Muzeum Czartoryskich w Puławach została wyłączona

Muzeum pielęgnujące pamięć o XVIII- i XIX-wiecznej historii Puław wzbogaciło się o nowe, unikalne eksponaty. Po raz pierwszy w historii otrzymało dar od samego rodu Czartoryskich.

W miniony wtorek w Muzeum Narodowym w Warszawie spotkały się osoby zaangażowane w przekazanie puławskiej instytucji cennych dzieł sztuki. Dyrektor puławskiego Muzeum Czartoryskich, Honorata Mielniczenko, odebrała cztery obrazy, a wręczyły je dwie przedstawicielki rodu: Barbara Czartoryska (Prezes Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska) i Jadwiga Czartoryska (Członek Rady Muzeum przy Muzeum Czartoryskich w Puławach).

Przekazane dzieła sztuki to cztery obrazy, które w przeszłości były przekazywane z pokolenia na pokolenie kolejnym potomkom arystokratów. Renesansowa “Madonna z Dzieciątkiem” Vivarioni Alviso, osiemnastowieczne “Studium głowy starca” autorstwa włoskiego malarza oraz dwa widoczki pasterskie przypisywane Jacobowi van Strij.

Prawdopodobnie wszystkie te obrazy zdobiły kiedyś wiedeński pałac książąt Czartoryskich. Do Polski sprowadził je wnuk młodszego syna księżnej Izabeli, Konstantego Adama. Natomiast ich ostatnim właścicielem był Krzysztof Piotr Czartoryski, który obecnie mieszka w Kanadzie (działając jako artysta i historyk), ale ma wielki sentyment do Lubelszczyzny i Puław. To właśnie on zdecydował, ze obrazy powinny trafić do puławskiego muzeum.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach – Facebook