Chciał sprzedać laptopa – zamiast na tym zyskać, stracił

      Możliwość komentowania Chciał sprzedać laptopa – zamiast na tym zyskać, stracił została wyłączona

Chciał sprzedać laptopa, ale zamiast tego stracił oszczędności i zyskał niechciany kredyt – taka historia przydarzyła się 32-letniemu mieszkańcowi powiatu kozienickiego.

Mężczyzna padł ofiarą oszustów internetowych, którzy obserwowali ogłoszenia pojawiające się na popularnym portalu aukcyjnym. Nawiązał rozmowę z osobą, która twierdziła, że jest zainteresowana kupnem laptopa – ale poprosiła, by transakcję przeprowadzić poza portalem, z pomocą firmy kurierskiej. Podesłała link, który miał pomóc w dokończeniu formalności.

32-latek skorzystał z fałszywego łącza – wpisał kod autoryzacyjny do swojego konta bankowego i w ten sposób oddał je do dyspozycji złodziejom. Oszuści szybko dokonali kilku wypłat, na łączną sumę ponad 12 tysięcy złotych. Co więcej, na podobną sumę zaciągnęli kredyt w imieniu mężczyzny. Złodziei poszukują teraz policjanci z Dęblina.

Jak wynika z policyjnych statystyk, ofiarami oszustw internetowych coraz częściej padają autorzy ogłoszeń sprzedażowych – a źródłem kłopotów zazwyczaj są fałszywe linki internetowe. To sprawia, że podczas rozmów z rzekomymi kupującymi warto zachowywać ostrożność.