Ciepło i prąd dla Kozienic – z ekologicznego źródła!

      Możliwość komentowania Ciepło i prąd dla Kozienic – z ekologicznego źródła! została wyłączona

Energia cieplna i elektryczna – trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne życie w nowoczesnym świecie. Można za to realnie myśleć o wytwarzaniu ich w taki sposób, by nie szkodzić naturalnemu środowisku.

Wczoraj (1 czerwca) w Kozienicach podpisano umowę w sprawie realizacji pionierskiej inwestycji – budowy kotłowni na biomasę z kotłami wodnymi i agregatami ORC. To będzie pierwsza tego rodzaju instalacja w całej Polsce – pozwoli na wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej właśnie z biomasy. W ten sposób miasto stanie się mniej zależne od węgla – a gdy spadnie emisja dwutlenku węgla, poprawi się również jakość powietrza i bezpieczeństwo mieszkańców.

Gmina Kozienice liczy również na korzyści ekonomiczne. Teraz jednak musi sporo zainwestować, bo innowacyjna kotłownia będzie bardzo kosztowna. Wartość tego zadania to niemal 56 milionów złotych. Włodarze postarali się jedna o dotację i pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budowa kotłowni ma potrwać dwa lata.

Źródło informacji i zdjęcia: Piotr Kozłowski – Facebook