Co robić, żeby lato na wsi minęło bezpiecznie?

      Możliwość komentowania Co robić, żeby lato na wsi minęło bezpiecznie? została wyłączona

Mimo, ze wakacje powszechnie kojarzą się z odpoczynkiem, dla rolników jest to czas wytężonej pracy – a pośpiech, zmęczenie albo męcząca pogoda łatwo mogą obrócić się przeciwko rolnikom.

W powiecie kozienickim policja przypomina rolnikom, żeby dbali o bezpieczeństwo w czasie wykonywania letnich prac polowych. Funkcjonariusze odwiedzali kolejne miejscowości i brali udział w zebraniach sołeckich, żeby przypomnieć mieszkańcom wsi o potencjalnych zagrożeniach. Oczywiście wszystkie udzielane przez nich wskazówki są uniwersalne – i możemy powtórzyć je z korzyścią dla pozostałych mieszkańców naszego regionu.

Jak wynika z policyjnych statystyk, każdego roku dochodzi do wypadków związanych z przejechaniem, uderzeniem czy przygnieceniem przez maszyny rolnicze albo ich elementy. Nieszczęśliwy wypadek może mieć nawet tragiczne skutki, a zazwyczaj dochodzi do niego w najmniej spodziewanym momencie. Z tych wszystkich powodów policja namawia do ostrożności i asekuracji – nawet podczas wykonywania rutynowych obowiązków.

Bardzo ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo dzieci. Żeby ich wakacyjny odpoczynek przebiegł bez przykrych przygód, nie powinny przede wszystkim bawić się bez opieki ani pomagać w wykonywaniu prac polowych.

Żeby minimalizować ryzyko groźnych zdarzeń, warto również:

  • nie pozostawiać niebezpiecznych narzędzi w zasięgu dzieci – i nie zezwalać im na obsługę maszyn
  • na terenie gospodarstwa wydzielić miejsce, w którym dzieci mogą bezpiecznie się bawić – najlepiej, gdyby było oddzielone wysoką siatką od podwórka, po którym chodzą zwierzęta i gdzie pracują maszyny rolnicze
  • poza zasięgiem dzieci trzymać substancje chemiczne, takie jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary i smoły
  • przed uruchomieniem kombajnu albo ciągnika upewniać się, że w pobliżu nie ma nikogo niepowołanego
  • nie dopuszczać, by dzieci albo seniorzy pracowali na wysokości: przy załadunku albo układaniu słomy
  • nie przewozić nikogo na załadowanych wozach albo przyczepach.

Policja apeluje również do kierowców, którzy latem przejeżdżają przez okolice pól uprawnych – żeby zwracali uwagę na maszyny rolnicze i kombajny zbożowe.

Źródło informacji i zdjęcia: KPP w Kozienicach