Coraz bliżej budowy nowego mostu na Wiśle

      Możliwość komentowania Coraz bliżej budowy nowego mostu na Wiśle została wyłączona

W miniony poniedziałek (30 stycznia) burmistrz Kozienic i starosta powiatu kozienickiego gościli w Garwolinie. Poproszono ich o obecność w spotkaniu, które dotyczy ogromnej i bardzo ważnej inwestycji.

Wykonano już kolejny krok w stronę budowy nowego mostu na Wiśle, który połączy powiaty kozienicki i garwoliński. Została wydana decyzja środowiskowa, w sprawie przebiegu trasy – i tym sposobem zakończono kolejny etap prac projektowych, opisany jako etap C. Uzyskanie zgody na realizację przedsięwzięcia oznacza, że można rozpocząć prace projektowe na etapie D – czyli tworzenie koncepcji programowej.

Jak tłumaczy burmistrz Kozienic, ta koncepcja powinna zostać przygotowana do lipca tego roku. Kolejne etapy prac będą dotyczyły sformułowania dokumentacji technicznej i pozyskania pozwolenia na samą budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przyjętym planem, takie pozwolenie może zostać wydane jesienią 2024 roku. A jeśli tak się stanie, w 2025 mogłyby ruszyć prace budowlane.

Przypomnijmy, że nowy most połączy dwa brzegi Wisły i pozwoli dotrzeć samochodem ze Świerży Górnych do Antoniówki Świerżowskiej. W naszym regionie trasa biegnąca przez tę przeprawę połączy się z drogą krajową nr 79. Koszt tej ogromnej inwestycji to prawie 650 milionów złotych, ale 80% tej sumy pokryje rządowa dotacja.

Źródło informacji i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kozienicach