Czas na ostatnie “Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Czas na ostatnie “Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

W ten weekend w nadwiślańskim miasteczku znów będzie romantycznie – za sprawą recytowanych utworów Mickiewicza oraz muzyki zagranej na zabytkowym, XIX-wiecznym fortepianie.

Pora na trzecią i ostatnią odsłonę festiwalu “Ballady i Romanse”, który pomaga uczcić w malowniczym Kazimierzu Dolnym Rok Romantyzmu Polskiego. W dwusetną rocznicę wydania dzieła bardzo ważnego dla polskiej kultury, przypominamy sobie słowa poety w nietuzinkowych okolicznościach.

W tę niedzielę (2 października) w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym zagra Martin Garcia Garcia – laureat ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, uhonorowany nagrodą Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Hiszpański pianista nauczył się grać na fortepianie w wieku zaledwie 5 lat. Swój talent doskonalił między innymi w Stanach Zjednoczonych. W tę niedzielę w jego repertuarze będą preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha, mazurki i walce Fryderyka Chopina oraz etiudy symfoniczne Roberta Schumanna.

Wśród takich melodii zostaną wyrecytowane wybrane fragmenty z tomiku “Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Tego zadania podejmie się aktor Grzegorz Damięcki. Można śmiało powiedzieć, że zamiłowanie do pracy artystycznej ma we krwi – ponieważ zarówno jego dziadkowie, jak i rodzice, działali w branży filmowej. To absolwent Warszawskiej PWST, który ma już w swojej filmografii kilkadziesiąt filmów. Regularnie gra na deskach Teatru Ateneum w Warszawie, często udziela się także w dubbingu. Jego pracę doceniono już wielokrotnie, poprzez wiele nagród i wyróżnień.

Niedzielny recital rozpocznie się o godzinie 16.00, a wstęp do szkolnej auli będzie wolny. Jednak ci, którzy nie zdołają dotrzeć w tę niedzielę do nadwiślańskiego miasteczka, nie muszą się martwić – koncert będzie można obejrzeć na platformie YouTube. Link do streamingu zamieszczamy TUTAJ.

Źródło informacji: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki