Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie już oficjalnie otwarty

      Możliwość komentowania Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie już oficjalnie otwarty została wyłączona

Ta placówka działa już od ponad roku – ale jej oficjalne otwarcie odbyło się zaledwie dwa dni temu. Tę sporą zwłokę wywołała oczywiście sytuacja epidemiczna, wyjątkowo trudna w 2020 roku.

W tym uroczystym, piątkowym spotkaniu wzięli udział lokalni włodarze, na czele z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką, a gościem honorowym była Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. Podczas uroczystości pracownicy placówki otrzymali od wojewody dyplomy uznania, dyrekcji i całemu personelowi podziękowano za ciężką pracę i zaangażowanie.

Żyrzyński Dom Pomocy Społecznej to pierwsza i jedyna tego typu placówka w całym regionie, prowadzona przez gminę. Zorganizowano go w wyremontowanym gmachu dawnego Zespołu Szkół w Żyrzynie. Remont i adaptacja budynku kosztowały ponad 18 milionów złotych, przy czym ponad 15 milionów pokryła dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W Domu znajduje się 30 pokoi, przygotowanych dla osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Wśród nich jest 11 mieszkań chronionych. Podopieczni DPS-u mają całodobową opiekę: mogą liczyć na wyżywienie, wsparcie medyczne i terapeutyczne. Do dyspozycji mają też wiele wspólnych pomieszczeń, w tym salę rehabilitacji, przestrzeń wypoczynkową z księgozbiorem i ogród, w którym mogą odpoczywać rekreacyjnie.

Źródło zdjęcia: LUW