Jak ogrzewasz dom? Nie zapomnij tego zgłosić!

      Możliwość komentowania Jak ogrzewasz dom? Nie zapomnij tego zgłosić! została wyłączona

Trwa sezon grzewczy – to powinno przypomnieć wszystkim właścicielom i zarządcom ogrzewanych budynków, że muszą zgłosić swoje źródła ciepła i używane paliwa.

Na takie deklaracje czeka Główny Urząd Nadzoru Budowlanego – i poczeka do końca czerwca przyszłego roku. Potrzebuje danych, które wypełnią powołaną niedawno Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Dzięki tym informacjom uda się określić źródła zanieczyszczenia powietrza w konkretnych regionach – i opracować ewentualne środki zaradcze..

Z tymi formalnościami znacznie szybciej muszą uporać się właściciele nowych, dopiero wybudowanych obiektów – w takiej sytuacji o źródłach ciepła trzeba poinformować w ciągu 14 dni od uruchomienia ogrzewania.

O obowiązku informacyjnym względem CEEB przypominają władze wszystkich lokalnych samorządów w naszym regionie. Dają znać także o tym, że zaniedbanie tej sprawy może nas kosztować grzywnę (zwykle w wysokości 500 złotych).

Bezpośredni link do strony, która umożliwia zdalne zgłoszenie źródeł ciepła konkretnego budynku, jest TUTAJ. Warto pamiętać, że trzeba liczyć się z ewentualnymi kontrolami, które mogą zweryfikować zgłoszone informacje.