Jak w czasie wojny wyglądało puławskie powiśle? Zobacz – w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Jak w czasie wojny wyglądało puławskie powiśle? Zobacz – w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zbiera okruchy wspomnień z czasów drugiej wojny światowej.

W taki poetycki sposób zaczyna się tytuł wystawy, która w nadchodzący weekend pojawi się we Dworze z Gościeradowa. Do obejrzenia będą dzieła sztuki, eksponaty i fotografie, które opowiedzą o czasach, gdy puławskie powiśle znajdowało się pod wojenną okupacją. Na kazimierskiej ekspozycji zostaną zebrane prace współczesnych artystów, wypożyczone z Państwowego Muzeum na Majdanku oraz rzeczy przechowywane w łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych i w Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Pozyskano także przedmioty należące do prywatnych kolekcjonerów.

Wernisaż wystawy “Okruchy Wspomnień. Okupacja na Puławskim Powiślu w okresie II wojny światowej” zaplanowano na tę sobotę (22 października), na godzinę 14.00. Ekspozycja będzie czekała na gości do 2 grudnia.

Dodajmy, że jest to uzupełnienie działań, jakie Muzeum Nadwiślańskie podjęło już wcześniej. 22 września w miasteczku odbyła się konferencja naukowa, w której wzięli udział badacze zajmujący się tematyką II wojny światowej oraz regionaliści i przedstawiciele muzeów pielęgnujących pamięć o tych trudnych czasach. Wojenne wspomnienia prezentuje również wystawa plenerowa, którą wciąż można zobaczyć na skwerku między ulicami Nadwiślańską i Podzamcze.

Całe przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD