Jeden z najstarszych kazimierskich festiwali powraca!

      Możliwość komentowania Jeden z najstarszych kazimierskich festiwali powraca! została wyłączona

Już dziś w Kazimierzu Dolnym zaczyna królować kultura ludowa. Do nadwiślańskiego miasteczka po raz 57 powraca Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.


To będzie huczne otwarcie sezonu wakacyjnego. W ten weekend na festiwalowej, konkursowej scenie wystąpi aż 550 wykonawców, którzy wcześniej pomyślnie przeszli lokalne przesłuchania w regionach całego kraju. Eliminacje odbyły się w dwunastu województwach i niemal czterdziestu miejscowościach.

Kazimierski festiwal to jedyne w całej Polsce wydarzenie, które pozwala artystom zaprezentować tradycyjny, nieprzetworzony repertuar, zagrać na unikalnych instrumentach ludowych i zaśpiewać z etniczną, regionalną gwarą. To wydarzenie od blisko sześciu dekad dokumentuje i popularyzuje muzykę ludową – a w tym roku po raz pierwszy za organizację ogólnopolskiego festiwalu odpowiada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Jednak muzykowanie to nie wszystko. W czwartkowe popołudnie rozpocznie się Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne, natomiast w piątek ruszą Targi Sztuki Ludowej. W programie są także liczne warsztaty, które pozwolą spróbować własnych sił w ludowym muzykowaniu. Nie zabraknie okazji do wspólnej zabawy – na przykład przy ognisku zorganizowanym w ruinach kazimierskiego zamku. Oprócz występów konkursowych, odbędą się również koncerty zaproszonych gości. A ci przyniosą do nadwiślańskiego miasteczka na przykład muzykę gór i dolin Podkarpacia.

Pełny program nowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych jest zamieszczony TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: CSK w Lublinie; źródło zdjęcia: UM w Kazimierzu Dolnym