Jest nowa pomoc w usuwaniu azbestu z Lubelszczyzny

      Możliwość komentowania Jest nowa pomoc w usuwaniu azbestu z Lubelszczyzny została wyłączona

Azbest to bardzo niebezpieczna pamiątka z przeszłości. W XX wieku stosowano go powszechnie, między innymi do pokrywania dachów. Teraz, kruszące się włókna mogą unosić się w powietrzu i wraz z nim dostawać się do ludzkich płuc.

W województwie lubelskim wciąż zalegają tony groźnego dla zdrowia azbestu – a demontaż, wywożenie i utylizacja to niestety kosztowne zadania, na które często nie mogą sobie pozwolić lokalne samorządy.

Teraz finansową pomoc obiecuje im Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Specjalne dotacje trafią do 43 gmin z całej Lubelszczyzny, w tym do czterech gmin z naszego regionu. Opolska gmina Chodel otrzyma jedną z najwyższych dotacji, w wysokości aż 55 tysięcy złotych. Niewiele mniej, bo prawie 50 tysięcy, trafi do ryckiej gminy Kłoczew. 15 tysięcy otrzyma gmina Baranów w powiecie puławskim, a 12 tysięcy dostanie gmina Ułęż w powiecie ryckim.

Azbest, który zostanie usunięty dzięki tym dofinansowaniom, trafi na wyznaczone składowiska do połowy listopada tego roku.