Jeździsz rowerem albo motocyklem? Uważaj!

      Możliwość komentowania Jeździsz rowerem albo motocyklem? Uważaj! została wyłączona

Pierwsi amatorzy jazdy na jednośladach już wyruszyli w drogę. Aby być bezpiecznymi, muszą jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

W 2019 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1150 wypadków. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów i rowerzystów. W minionym roku 120 motocyklistów uczestniczyło w wypadkach drogowych. 12 kierujących motocyklami poniosło śmierć, a 102 doznało obrażeń. Motocykliści będący pod wpływem alkoholu uczestniczyli w 8 wypadkach. Główną przyczyną wypadków, do których doszło z winy motocyklistów było niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że jest się szybciej zauważonym na drodze. Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się z tyłu.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.