Konkursy dożynkowe czekają na uczestników!

      Możliwość komentowania Konkursy dożynkowe czekają na uczestników! została wyłączona

Puławskie starostwo planuje już, jak przebiegnie tegoroczne Święto Plonów. Tym razem dożynki powiatowe zostaną zorganizowane w Górze Puławskiej – rolnicy spotkają się w Janowcu, 27 sierpnia.

Na dożynkową zabawę trzeba poczekać jeszcze ponad 6 tygodni – ale w tym czasie na pewno nie będą się nudzić ci, którzy postanowią wziąć udział w okolicznościowych konkursach, jakie tradycyjnie towarzyszą Świętu Plonów. Decyzję w tej sprawie trzeba podjąć już teraz, bo puławskie starostwo w tym tygodniu skończy przyjmowanie zgłoszeń w tej sprawie. Wypełnione formularze trzeba dostarczyć do tego piątku, 14 lipca.

Jak zawsze, podczas artystycznej rywalizacji zmierzą się twórcy wieńców dożynkowych: prace będą oceniane w dwóch kategoriach: jako te tradycyjne albo nowoczesne. Wszystkie wezmą udział w uroczystym korowodzie, który tym razem przejdzie z placu przed dworem z Moniak na plac przy zamku w Janowcu. W obu kategoriach zostanie wskazane zwycięskie podium, a dodatkowo będą wręczane także wyróżnienia. Oczywiście najpiękniejsze wieńce dożynkowe powiatu nie spoczną na laurach – będą szykować się do udziału w konkursie wojewódzkim.

W miejscu popołudniowych uroczystości dożynkowych w Janowcu zbiorą się także uczestnicy konkursu twórczości ludowej, a będą mogli zaprezentować dzieła z wielu dziedzin rękodzieła. Wyznaczone kategorie to: tkactwo i hafciarstwo, plecionkarstwo i wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, plastyka obrzędowa (tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne), malarstwo oraz sztuka użytkowa (tutaj mogą wykazać się garncarze, kowale, twórcy mebli i innych funkcjonalnych przedmiotów).

O zwycięstwo zawalczą także gminne stoiska, prezentujące poszczególne zakątki powiatu – powinny w pomysłowy i estetyczny sposób opowiadać o bogactwie i tradycjach ziemi puławskiej. Poza tym, każdą gminę będzie reprezentować również bochenek chleba – a odpowiedni konkurs wyłoni najlepsze regionalne wypieki. Jurorzy przyznają tu nagrody w trzech kategoriach, degustując chleby zwykłe, razowe i z dodatkami.

Regulaminy wszystkich konkursów, wraz z zasadami zgłaszania swojego udziału i innymi ważnymi szczegółami, można znaleźć TUTAJ.

Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Puławach