KORONAWIRUS: szczepionka za 70 zł? Lepiej UWAŻAJ!

      Możliwość komentowania KORONAWIRUS: szczepionka za 70 zł? Lepiej UWAŻAJ! została wyłączona

Kolejni oszuści próbują wykorzystać zamieszanie i strach związany z epidemią koronawirusa.

Komenda Główna Policji oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed ogłoszeniami związanymi np. z potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tak zwanych: „rezerw krajowych NBP”.

Przykładowy sms brzmi: “Zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 złotych. Opłać aby uniknąć kolejek.” Dalej pojawia się link prowadzący do możliwości wpłaty.

Ostrzegamy wszystkich klientów polskich banków przed tymi fałszywymi informacjami. Przestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak wspomniane banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na obce rachunki.

Musimy dokładnie sprawdzać, czy adres internetowy zgadza się z adresem strony naszego banku. Jeśli jest inny niż zwykle, nie logujemy się na tej stronie. Jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.

Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie POLICJI.

 

(fot. pixabay.com)