Zielono i pouczająco – tak jest już w Kozienicach

      Możliwość komentowania Zielono i pouczająco – tak jest już w Kozienicach została wyłączona

W Kozienicach także okres wakacji można spędzić na terenie szkoły – zachęcają do tego nowe, ogólnodostępne strefy zielone, które powstały już przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 4.

Wokół obu budynków, które znajdują się przy ulicach Nowy Świat i Kościuszki, nasadzono w sumie ponad 7 tysięcy roślin. Stworzono ścieżki edukacyjne i sensoryczne, tak zwane “zielone ściany” i eko-ogródki. Postawiono domki dla ptaków i owadów, a także zorganizowano małą retencję wody deszczowej. Wszędzie tam można bawić się i spacerować – ale to nie wszystko.

Jak tłumaczy burmistrz Piotr Kozłowski, wszystkie zastosowane rozwiązania mają sprawić, że odpoczynek w plenerze będzie miał również walory edukacyjne. Cele zrealizowanej już inwestycji to przede wszystkim podniesienie świadomości ekologicznej uczniów i mieszkańców w kwestii zmian klimatycznych, wyrabianie szacunku do przyrody oraz zachęta do dbania o jej piękno.

Budowa zielonych stref edukacyjnych to pierwsza kozienicka inwestycja, zrealizowana z pomocą tak zwanych funduszy norweskich. Hojna zewnętrzna dotacja pokryła aż 90% kosztów projektu, który ostatecznie pochłonął ponad 3 miliony złotych. Jak podkreśla burmistrz, była to również ważna inwestycja w przyszłość – ponieważ założone ogrody będą się rozwijały i sprawią, że Kozienice będą coraz bardziej zielone.

Dodajmy, że przy Szkole Podstawowej nr 1 przebudowano również plac apelowy i prowadzącą do niego drogę – w to zadanie blisko 640 tysięcy złotych zainwestowała gmina. Wysłużone nawierzchnie asfaltowe zastąpiły materiały naturalne – i przebudowany teren jest już godnym uzupełnieniem pobliskich ogrodów.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Kozienicach