Kto i jak pomaga dbać o czystą wodę dla regionu?

      Możliwość komentowania Kto i jak pomaga dbać o czystą wodę dla regionu? została wyłączona

Dziś Światowy Dzień Wody – dobra okazja, żeby zwrócić uwagę na lokalne inwestycje, skoncentrowane na ochronie naturalnych zasobów wodnych.

W naszym regionie, w działania związane z rekompensacją poboru wody, od lat angażuje się zakład Nestle Waters – w myśl swojej czołowej inicjatywy i w imię solidarności z lokalną społecznością. Producent “Nałęczowianki” zobowiązał się do odtwarzania tych zasobów wody, które wykorzystuje do swojej działalności. Z tego powodu miał swój udział w realizacji kilku ważnych zadań, istotnych dla mieszkańców powiatu puławskiego i tutejszej przyrody.

Praca nad “Water Regeneration” podejmowana przez spółkę, przyczynia się do poprawy jakości i czystości wód podziemnych i powierzchniowych – dzięki temu do ludzi trafia wartościowa woda pitna. Projekty dotyczące rekompensacji poboru i uzdatniania wody są realizowane w okolicy Nałęczowa – ale nie tylko.

Już w 2021 roku zakończyły się prace związane z budową kanalizacji dla wsi Cynków. Inwestycja poprawiła komfort życia około 200 mieszkańcom, jednocześnie umożliwiając lepszy przepływ ścieków i minimalizując ryzyko zanieczyszczenia okolicznej rzeki Bochotniczanki.

Kolejnym projektem była renowacja wodociągów w Wąwolnicy. Dotychczas zamontowane rury z azbestu kruszyły się, przez co do strumienia dostawały się szkodliwe drobinki.

Przez ostatnie lata prowadzone były również badania czystości rzeki Bystrej, stanowiącej główny zasób wód powierzchniowych dla Nałęczowa i okolic. Wyniki wskazały konieczność wprowadzenia działań poprawiających jakość mikrobiologiczną oczyszczonych ścieków. Rozlewnia “Nałęczowianki” zakupiła lampy UV, które pozwoliły na lepszą dezynfekcję wody, a tym samym zwiększenie jej bezpieczeństwa.

Zapowiadana jest już kolejna inwestycja – to renowacja studni w Wierzchoniowie, z której czerpią wodę mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Zły stan tego ujęcia wody powodował duże wycieki, absorbując przy tym liczne zanieczyszczenia. Z tej inwestycji skorzysta około 1200 osób.

Wszystkie wymienione projekty nie tylko poprawiły i poprawią jakość życia w okolicy, ale jednocześnie pozwolą na regenerację ponad 679 000 metrów sześciennych z lokalnych zasobów wody.

Źródło informacji: Nestle Waters; źródło zdjęcia: baza Pixabay