Kuncewiczówka i Kamienica Celejowska wkrótce odkryją swoje sekrety

      Możliwość komentowania Kuncewiczówka i Kamienica Celejowska wkrótce odkryją swoje sekrety została wyłączona

2020 rok zbliża się wielkimi krokami i przyniesie wiele wyczekiwanych wydarzeń. Miłośnicy Muzeum Nadwiślańskiego doczekają się nareszcie otwarcia zabytkowych obiektów, które od początku 2018 roku przechodzą remont konserwatorski.

Co prawda całe przedsięwzięcie zakończy się dopiero w sierpniu, gdy dobiegną końca prace przy Spichlerzu Ulanowskiego, ale wiemy że już w pierwszym kwartale 2020 roku będzie można wejść do odnowionej Kuncewiczówki i do Kamienicy Celejowskiej. Te dwa lubiane gmachy też miały dla robotników kilka niespodzianek.

Na frontonie Kuncewiczówki odkryto podpis jej architekta, Karola Sicińskiego – i ten znaczący szczegół na pewno będzie przyciągał uwagę gości. Poza tym, do domu Kuncewiczów będzie można dotrzeć nową drogą: leśną ścieżką i groblą nad wąwozem.

Z kolei w Kamienicy Celejowskiej odkryto nieznane dotąd piwnice, z łukowatymi sklepieniami – jednak ich nie będzie można obejrzeć, bo po konsultacji z ekspertami zostały zasypane. W innym wnętrzu kamienicy znaleziono zaś fragment fresku – malowidło, nawiązujące do gotyku ale według ekspertów stworzone w XX wieku. Poza tym, postanowiono ozdobić Kamienicę elementami, które zaprojektował dla niej Jan Koszczyc-Witkiewicz, podczas powojennej odbudowy Kazimierza Dolnego.

Wszystkie te ciekawostki już w przyszłym roku będzie można obejrzeć samodzielnie, a kiedy – gdy tylko się dowiemy, na pewno o tym poinformujemy.

 

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym