Nadchodzą dotacje na ratowanie lokalnych zabytków

      Możliwość komentowania Nadchodzą dotacje na ratowanie lokalnych zabytków została wyłączona

Samą swoją obecnością przypominają o przeszłości danej miejscowości czy zakątka regionu. Jednak by same nie stały się obrazem przemijania i dowodem niszczącego działania czasu, potrzebują często kosztownej opieki. Właśnie pojawiła się szansa na to, by uniknęły groźby degradacji.

Lokalne samorządy będą mogły zadbać o niszczejące, lokalne zabytki – z pomocą dotacji udzielanych w ramach nowego rządowego programu dotacyjnego. O jego założeniach opowiadał wczoraj (17 stycznia) wojewoda lubelski – podczas specjalnego spotkania informacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim.

Dofinansowanie, w kwocie nawet 3,5 miliona złotych, może zostać przyznane na rzecz budynku, który został wpisany do ewidencji albo rejestru zabytków, a formalnie należy do konkretnego samorządu albo podległej mu jednostki organizacyjnej. Ogłoszony nabór potrwa tylko do końca stycznia – dlatego nie ma czasu do stracenia. O szczegółach informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który udzieli promes inwestycyjnych (kliknij TUTAJ).

Już wiadomo, że z tej nowej szansy chcą skorzystać włodarze Kazimierza Dolnego. Ale zanim przygotują konkretne wnioski, pytają o zdanie samych mieszkańców gminy. Każdy może wskazać zabytki, które potrzebują odrestaurowania, prac konserwatorskich albo budowlanych. Pisemne wnioski w tej sprawie można składać do tego piątku w kazimierskim Urzędzie Miasta. Wzór takiego dokumentu jest zamieszczony na stronie internetowej ratusza.

Źródło informacji: LUW, UM w Kazimierzu Dolnym