Nadchodzi nowa, puławska “Noc Innowacji”!

      Możliwość komentowania Nadchodzi nowa, puławska “Noc Innowacji”! została wyłączona

W najbliższy sobotni wieczór w Puławach będzie można odkryć niejedną tajemnicę współczesnej nauki – i przekonać się, jakie kierunki badań rozwijają się w naszym regionie.

“Noc Innowacji” to największa ogólnopolska akcja o charakterze technologiczno-edukacyjnym, co roku organizowana przez Digital Festival. Na puławian, którzy poświęcą wieczór 22 października na odkrywanie naukowych ciekawostek, szereg atrakcji będzie czekać na terenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Goście będą mogli zajrzeć między innymi do niedostępnych na co dzień laboratoriów Sieci Badawczej Łukasiewicz i do tutejszego Instytutu Nowych Syntez ChemicznychLaboratorium Tworzyw Biodegradowalnych i Laboratorium Związków Biologicznie Aktywnych. Ale swoje drzwi otworzą również inne firmy, które mają swoje siedziby w gmachu przy ulicy Mościckiego. Uczestnicy Nocy Innowacji zwiedzą Puławskie Centrum Weterynaryjne, zajrzą do farmy wertykalnej (VertigoFarms), obejrzą pracę maszyn i laserów (JG Group), przekonają się, jak działają aparaty produkowane przez firmę Brael, a także przekonają się, jakie nowe technologie służą do tworzenia kosmetyków (LoveOrganic) i żywności (Unistrat).

Listę wieczornych propozycji uzupełniają specjalne pokazy, wykłady i seanse, które zaprezentują goście z Lublina i z Warszawy. Studenckie Koło Naukowe Chemików “Bioaktywni” UMCS przedstawi barwne doświadczenia i poprowadzi warsztaty wyrobu kosmetyków – zapisy będą prowadzone przy wejściu. Wejścia z pokazami zaplanowano na 18.40, 19.20 i 20.10, a wejścia warsztatowe – na 19.00 i 20.00. Z kolei warsztaty z fizjoterapii poprowadzą studenci z Koła Naukowego Fizjoterapii UMCS.

Inne wieczorne propozycje to:

  • wykład: „O tworzeniu klimatu innowacji, doskonałości technicznej i dyscypliny kosztowej w warunkach firmy rodzinnej” ubarwiony kwiatami wyhodowanymi w firmie JMP Flowers (o godzinie 18.30)
  • wykład pod tytułem: „Bakterie w żywności – Czy mamy się ich bać?”, który o 19.30 wygłosi dr hab. Dorota Zielińska, prof. SGGW w Warszawie, z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka
  • opowieści właściciela firmy OsmiaFuture – o życiu pszczół murarek (i możliwość obejrzenia uli)
  • zapoznanie się z możliwościami, jakie niesie technologia 3D – na podstawie filmów nagranych przez Adama Śmiałka
  • wystawa Krzysztofa Wójcika – fotografa niezależnego, od lat związanego z filmem i fotografią
  • pokaz zorganizowany przez Powiatową Straż Pożarną w Puławach
  • porady z zakresu prawa patentowego udzielone poprzez specjalistów Urzędu Patentowego z Warszawy.

Sobotnie wydarzenie będzie miało charakter otwarty i potrwa od 18.00 do 21.00. Wstęp na teren PPN-T będzie bezpłatny – podobnie jak kurs autobusem miejskim, który wyjedzie sprzed Urzędu Miasta o 17.30. Podobny powrót zostanie zorganizowany o 21.00.

Źródło informacji: PPN-T