Nadchodzi rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

      Możliwość komentowania Nadchodzi rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego została wyłączona

W poszczególnych miastach odbędą się okolicznościowe uroczystości patriotyczne. Na te puławskie zaprasza Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości”.

Najbliższa niedziela to pierwszy dzień sierpnia – dlatego o godzinie 17.00 w wielu miejscowościach naszego regionu odezwą się syreny alarmowe. Nie będą informować o zagrożeniu, tylko przypomną, że 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

Godzina „W” jak zawsze skłoni do tego, żeby zatrzymać się na moment i oddać hołd powstańcom. W wielu miejscowościach naszego regionu właśnie o tej symbolicznej porze odbędą się małe uroczystości, które pozwolą zrobić to wspólnie, w znaczących miejscach pamięci.

W Puławach będzie to spotkanie na dziedzińcu pałacu Czartoryskich i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, poświęconej Krystynie Krahelskiej. Była to etnografka, która u progu wojny pracowała w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Już pierwszego dnia powstania została poważnie ranna – postrzelono ją, gdy ratowała innego rannego. Zmarła 2 sierpnia 1944 roku. Co ciekawe, 3 lata przed wojną pozowała do pomnika warszawskiej Syreny – symbolu polskiej stolicy.

Źródło zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe