Nie otwieraj tych wiadomości! Możesz stracić ważne dane albo zablokować komputer!

      Możliwość komentowania Nie otwieraj tych wiadomości! Możesz stracić ważne dane albo zablokować komputer! została wyłączona

Policja ostrzega przed oszustami, którzy chcą się wzbogacić kosztem internautów! Wirtualni złodzieje liczą, że pośpiech, roztargnienie albo naiwność ofiar będą im sprzyjać.

Oszuści usiłują wyłudzać loginy, hasła i kody autoryzacyjne. Żeby to zrobić, wysyłają fałszywe wiadomości elektroniczne, które mówią o rzekomo potrzebnym zaktualizowaniu konta pocztowego. To fałszywe ostrzeżenie mówi o tym, że w ciągu doby od otrzymania e-maila trzeba postępować według wskazówek, żeby nie stracić możliwości korzystania ze swojej skrzynki. Te wskazówki to oczywiście linki do fałszywych stron internetowych. Klikając w nie, można stracić bardzo ważne dane, na przykład te dotyczące internetowego rachunku bankowego.

Może zdarzyć się też tak, że klikając w link zainfekuje się swój sprzęt złośliwym oprogramowaniem, a to doprowadzi do zablokowania komputera – wtedy oszuści mogą żądać okupu w zamian za przywrócenie urządzenia do działania. Oczywiście nie ma pewności, że przekazanie pieniędzy rozwiąże problem z komputerem – a to znaczy, że można stracić podwójnie, bo i oszczędności, i sprawny sprzęt do pracy. Policja odradza płacenie takich okupów, bo wówczas oszuści mogą poczuć się pewniej i częściej dokonywać podobnych ataków w Sieci.

Jak apeluje policja, to bardzo ważne, żeby nie otwierać podejrzanych e-maili, a przede wszystkim nie korzystać z załączonych tam linków. Jeśli ktoś padnie ofiarą blokady komputera, może skorzystać z pomocy międzynarodowego projektu No More Ransom, w którym bierze udział Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.