Nowe skarby w czarnoleskim muzeum!

      Możliwość komentowania Nowe skarby w czarnoleskim muzeum! została wyłączona

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zdobyło nowe, cenne eksponaty – dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Zdradzamy, czym są nowe tutejsze skarby.

Już w słynnej fraszce “Na lipę”, Jan Kochanowski zapisał słynne zaproszenie do odpoczynku w zacisznym Czarnolesie. Po kilku setkach lat to zaproszenie nadal jest aktualne – tyle, że teraz wypowiadają je pracownicy muzeum, które urządzono w XIX-wiecznym dworku, należącym niegdyś do rodu Jabłonowskich. U progu tegorocznej wiosny placówka chwali się nowymi eksponatami, które wkrótce wzbogacą tutejsze wystawy.

Stopniowo, ale konsekwentnie powiększa się czarnoleska kolekcja starodruków. Jej trzon stanowią oczywiście dawne wydania dzieł samego Jana Kochanowskiego, z XVI, XVII i XVIII wieku, jednak uzupełniają ją dzieła związane z czasami, w których żył, działał i tworzył Ojciec Literatury Polskiej. Wśród najnowszych nabytków są trzy egzemplarze starodruków:

  • XVI-wieczne wydanie komedii Publiusza Terencjusza, rzymskiego autora, którego bardzo cenił Jan Kochanowski; ten starodruk, wydany w Bazylei, zawiera dedykację zapisaną ręką samego Erazma z Rotterdamu (dla Jana i Stanisław Bonerów, związanych z Czarnolasem przez rodzinę Firlejów)
  • Podręcznik Psalmów Jana Compensisa, holenderskiego filozofia i teologa, który w XVI wieku był wykładowcą na Akademii Krakowskiej; to dzieło studiował Jan Kochanowski, przystępując do pracy nad własnym przekładem “Psałterza Dawidów”
  • Statuty Królestwa Polskiego, czyli kodyfikacja prawa staropolskiego, dokonana przez historyka Jana Herbuta – prywatnie przyjaciela Jana Kochanowskiego.

W ręce czarnoleskiego muzeum trafiły również takie przedmioty, jak XVII-wieczna mapa Królestwa Polskiego czy miedzioryt wyobrażający “Unię Lubelską” Jana Matejki. Tego rodzaju eksponaty uzupełnią wystawę, która opowiada o pobycie Kochanowskiego na dworze królewskim. Inną unikalną zdobyczą jest pergaminowa karta z zapisem tekstowo-nutowym, z przełomu XV i XVI wieku.

Gromadząc nowe obiekty, muzeum nie zapomina o ludziach, którzy przyczynili się do utworzenia tej placówki. Powoli powstaje już kolekcja portretów rodziny książąt Jabłonowskich herbu Prus III, czyli dawnych właścicieli czarnoleskich dóbr. Od prywatnych kolekcjonerów i na aukcjach antykwarycznych udało się jak dotąd zdobyć obrazy przedstawiające Józefa Aleksandra Jabłonowskiego, Teofilę Jabłonowską Sapiehę i Jadwigę z Jabłonowskich Lubomirską.

Jednak tej wiosny do Czarnolasu będzie przyciągać nie tylko chęć obejrzenia cennych pamiątek. Motywować będą również koncerty i doroczne wydarzenia. Już 2 kwietnia odbędzie się Koncert Wiosenny, który pozwoli posłuchać duetu skrzypcowo-fortepianowego w wykonaniu Natalii Dąbrówki i Rafała Hołuba. Z kolei 30 kwietnia, podczas koncertu “Na majówkę”, Czarnolas opanują jazzowe ballady – za sprawą Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. 20 maja należy spodziewać się Nocy Muzeów, a 18 czerwca – “Małego Festiwalu Poezji na imieniny Jana”. O szczegółach poszczególnych atrakcji na bieżąco będzie przypominać samo Muzeum, na swojej stronie internetowej.

Źródło informacji: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie