Numer 998 już nie połączy ze strażakami

      Możliwość komentowania Numer 998 już nie połączy ze strażakami została wyłączona

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wybierając numer 998, dodzwonimy się do Straży Pożarnej. Ale już za kilka dni wcale tak nie będzie.

W przyszłym tygodniu ten numer alarmowy przejmie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Oczywiście wciąż będzie można poprosić o pomoc – tyle że połączenie odbierze operator CPR-u i to on powiadomi odpowiedni zastęp strażaków.

Taka koncentracja numerów ma sprawić, że szybciej będzie można poinformować właściwe służby i że na miejsce zdarzenia zostanie sprawnie wysłana cała potrzebna pomoc. Obsługiwane będą także telefony obcokrajowców i wiadomości SMS, a do strażaków nie będą docierały nieuzasadnione zgłoszenia.

To wszystko tłumaczono wczoraj na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli udział wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski, kierownik lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosław Szymczyk i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego #LUW Andrzej Odyniec.

Proces przejęcia obsługi telefonu alarmowego 998 potrwa przez cały najbliższy tydzień, od 8 do 15 lutego. Mieszkańcy powiatu puławskiego dodzwonią się do lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego już 10 lutego, czyli dokładnie za tydzień.

Źródło zdjęcia: LUW