Odszkodowania dla rolników, którym dopiekła pogoda

      Możliwość komentowania Odszkodowania dla rolników, którym dopiekła pogoda została wyłączona

Są dobre wieści dla rolników, którym w ubiegłym, 2021 roku, pogoda zrobiła bardzo niemiłe niespodzianki. Ci, którzy ponieśli straty przez różne atmosferyczne kaprysy, mogą już szykować wnioski o finansowe wsparcie.

Ulewne deszcze, grad, wiosenne przymrozki, susza, huragany, burze, powodzie, lawiny – takie zjawiska pogodowe są na liście argumentów, które uprawniają producenta rolnego do starania się o odszkodowanie. Jak co roku, pieniądze wypłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Stawka takiej pomocy będzie oczywiście zależała od rozmiarów konkretnych szkód – tam, gdzie były one największe i została przekroczona granica 60% zmarnowanych plonów, rolnik otrzyma 1000 złotych za hektar zniszczonych upraw. Połowa tej stawki, czyli 500 złotych za hektar, będzie wypłacane w sytuacji, gdy straty wyniosły przynajmniej 20, a maksymalnie 60%.

Z kolei tam, gdzie zawiniła susza, maksymalna stawka wyniesie 500 złotych za hektar – jeśli rolnik wykaże, że stracił przynajmniej 5% plonów, ale nie więcej niż 60%.

Czas na składanie wniosków jest do końca czerwca. Na dokumenty czekają powiatowe biura Agencji – a ich pracownicy w razie potrzeby pomogą w dopełnieniu formalności. Szczegółowe zasady przyznawania odszkodowań oraz wzory niezbędnych formularzy można znaleźć TUTAJ.

Źródło informacji: ARiMR