Oszuści podszywają się pod ZUS – uważaj na takie maile!

      Możliwość komentowania Oszuści podszywają się pod ZUS – uważaj na takie maile! została wyłączona

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję, żeby w sprytny sposób wyłudzać dane osobowe.

Na to zagrożenie można trafić we własnej skrzynce mailowej. Trzeba uważać na fałszywe wiadomości elektroniczne, informujące o rzekomym błędnym logowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Załącznikiem do takiej wiadomości jest plik, który wygląda jak dodatek do programu Excel – ma rozszerzenie .xll. Nie należy go pobierać ani otwierać.

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski informuje, że Zakład nie namawia do zmiany kanału odzyskiwania dostępu i nie wysyła do nikogo plików logowania. Nie prosi też o podawanie jakichkolwiek danych przez niezabezpieczone kanały komunikacji.

Te fałszywe maile wyglądają jednak bardzo wiarygodnie, mogą nawet wyświetlać się w domenie zus.pl – dlatego trzeba bardzo uważnie czytać tego rodzaju komunikaty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z Zakładem – jego najbliższą placówką albo poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej (dzwoniąc pod numer 22 560 16 00 albo pisząc na adres cot@zus.pl).

Źródło informacji: ZUS