Pamiątki sprzed dwustu lat – odkryte w Puławach!

      Możliwość komentowania Pamiątki sprzed dwustu lat – odkryte w Puławach! została wyłączona

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje o niezwykłym odkryciu w Puławach. Jest ono związane z rodziną książąt Czartoryskich.

W kościele pod wezwaniem świętego Józefa trwają prace remontowe, dotyczą między innymi tutejszej instalacji elektrycznej. Podczas tych robót, 10 grudnia, znaleziono skrytkę w jednym z kościelnych filarów. Wewnątrz znajdowały się drobne przedmioty, o zabytkowej wartości.

Odkryte rzeczy to między innymi dewocjonalia: złoty krzyżyk-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, srebrna obrączka z woreczkiem, na którym jest napis „Ecce Ancilla Domini” (łac. „Oto ja, służebnica Pańska”). Znaleziono też srebrny imbryk, ozdobny wizerunek, dwa medaliony (jeden służący jako relikwiarz) i damską torebkę. Wszystkie rzeczy mogły zostać ukryte fundamentach kościoła w 1801 roku.

 

Jak wykazały oględziny, większość z tych przedmiotów jest związana z Teresą Czartoryską – tragicznie zmarłą, najstarszą córką księżnej Izabelli i księcia Adama Kazimierza. Teresa zmarła w 1780 roku, w warszawskim Pałacu Błękitnym – na skutek poważnych poparzeń, po tym jak jej suknia zajęła się ogniem z kominka. Wśród znalezisk jest niewielka torebka, opatrzona monogramami „TC”, na tkaninie są też widoczne ślady ognia.

Źródło zdjęć: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków