Piękny prezent dla Izby Pamięci “Orlika”

      Możliwość komentowania Piękny prezent dla Izby Pamięci “Orlika” została wyłączona

Dziś 74. rocznica śmierci majora Mariana Bernaciaka. Jak już informowaliśmy, uroczyste obchody odbyły się już w powiecie ryckim (i nie tylko) kilka dni temu.

Już w minioną niedzielę (21 czerwca) w ryckim kościele odprawiono mszę świętą w intencji „Orlika” oraz walczących u jego boku żołnierzy z AK i WIN. Uczestnicy uroczystości przygotowanych przez Centrum Kultury w Rykach, odwiedzili tego dnia także Piotrówek, żeby w miejscu śmierci majora, w asyście pocztów sztandarowych, złożyć przy symbolicznym krzyżu wiązanki kwiatów. Odwiedzili także jego rodzinne Zalesie w gminie Ryki.

Wizyta w Zalesiu była także okazją do spotkania z siostrą malarza Włodzimierza Iwanka, spokrewnionego z „Orlikiem”. Barbara Burska przekazała przedstawicielom ryckiego centrum kultury obraz zatytułowany „Syberyjskie Pamiątki”. Ten obraz zdobi już Izbę Pamięci „Orlika”, czyli jedno z kluczowych pomieszczeń w gmachu Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Pomysł, żeby dzieło zawisło właśnie tutaj, miała wdowa po malarzu, Renata Piętkiewicz.

Źródło zdjęć: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach – Facebook

Ku pamięci „Orlika”