Piknik Historyczny i Bieg Tropem Wilczym w Dęblinie

      Możliwość komentowania Piknik Historyczny i Bieg Tropem Wilczym w Dęblinie została wyłączona

W najbliższą niedzielę (4 września) do Cytadeli Twierdzy Dęblin wmaszerują żołnierze 15ego Pułku Piechoty Wilków. Będzie to oczywiście rekonstrukcja, ale przygotowana z tej właśnie historycznej rocznicy.

W sierpniu 1921 roku batalion żołnierzy, który przez dwa lata walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, przybył do Dęblina – i stacjonował tu przez niemal dwie kolejne dekady. Celebrowanie tamtego historycznego wydarzenia to już lokalna tradycja – a tegoroczne obchody będą pełne atrakcji.

Oficjalne uroczystości poświęcone jednej z najstarszych jednostek Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 10:00 w Cytadeli Twierdzy Dęblin przy ul. Podchorążych. Po polowej Mszy Świętej zabrzmi Hymn Narodowy, odbędzie się Apel Poległych i da się słyszeć salwa honorowa. Przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

Piknik Historyczny, a zarazem Dzień Otwartych Koszar rozpocznie wspomniana rekonstrukcja – zainteresowani ciekawostkami z przeszłości będą mogli wybrać się jeszcze na spacer historyczny z przewodnikiem, a także obejrzeć wystawy sprzętu wojskowego i okolicznościowe dioramy.

Na niedzielne popołudnie zaplanowano również odnowienie Zaślubin z Wisłą – przedstawiciele lokalnej społeczności, a także Ligi Morskiej i Rzecznej ponownie złożą ślubowanie na wierność Królowej Polskich Rzek. Natomiast sportowym punktem imprezy będzie Bieg Tropem Wilczym – największy biegu pamięci w Polsce, który pomaga wspominać Żołnierzy Wyklętych.

Do udziału zachęcają organizatorzy: Miasto Dęblin, 1. Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 22.

Źródło plakatu: UM w Dęblinie