Płoną trawy, także w naszym regionie!

      Możliwość komentowania Płoną trawy, także w naszym regionie! została wyłączona

Coraz częściej pojawiają się informacje zarówno od państwowych jak i ochotniczych jednostek straży pożarnej, o codziennych wyjazdach zastępów do pożarów traw. Płoną hektary nieużytków. Tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a ogień niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne.

Do poważnego pożaru traw doszło ostatnio m.in. w Szczebrzeszynie. Spłonęło tam ok. 150 ha suchych traw i nieużytków. Przykłady od połowy marca znajdziemy także w każdym powiecie naszego regionu. Co jakiś czas możemy poczuć w powietrzu charakterystyczny zapach dymu. Mimo, że płomienie mogły pojawić się w dalekiej odległości, to ten dym właśnie wędruje razem z wiatrem w każdym kierunku. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

We wtorek w miejscowości Kolembrody w powiecie radzyńskim po raz kolejny miał miejsce pożar lasu. Na miejscu znów interweniowali strażacy z jednostek państwowych i ochotniczych z okolicznych miejscowości. Sytuację udało się szybko opanować, dzięki czemu pożar nie zdołał się rozprzestrzenić na większy obszar.

Wczoraj w Zajączkowie w gminie Opole Lubelskie został zauważony pożar po godzinie 13:30. Na miejsce skierowano kilka zastępów. Okazało się, że płoną łąki, a płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Do pomocy skierowano kolejnych kilkanaście zastępów z jednostek OSP z terenu całego powiatu. Z uwagi na podmuchy wiatru działania nie należały do łatwych. Istniało też ryzyko jego rozprzestrzenienia się na pobliskie zabudowania i las. Najprawdopodobniej przyczyną było celowe zaprószenie ognia.

Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne. Strażacy prowadzą zaś kampanię „STOP pożarom traw”, która ma na celu przede wszystkim podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi. Niemal w całej Polsce obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Źródło zdjęcia: redakcja