Po oficjalnych uroczystościach, czas pobiec “tropem wilczym”!

      Możliwość komentowania Po oficjalnych uroczystościach, czas pobiec “tropem wilczym”! została wyłączona

W jaki sposób uczcić pamięć poległych żołnierzy? Symbolicznym znakiem pamięci są znicze i wiązanki kwiatów składane podczas oficjalnych uroczystości. A nieoficjalnie – warto poszukać butów do biegania.

Wczoraj (1 marca) w wielu zakątkach naszego regionu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Oficjalne uroczystości patriotyczne, które gromadziły lokalnych samorządowców i mieszkańców odbyły się w wielu miejscowościach, między innymi w Puławach, Rykach czy Opolu Lubelskim. Puławski Apel Poległych odbył się tradycyjnie w pobliżu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa – bo właśnie z tych murów oddział pod dowództwem mjra Mariana Bernaciaka “Orlika” w kwietniu 1945 roku uwolnił więźniów politycznych. Na najbliższą niedzielę wspominanie wydarzeń z przeszłości odłożyły Kozienice.

Na dni wolne od pracy zaplanowano również sportowe wyzwania, które pomogą uczcić pamięć żołnierzy. Chodzi między innymi o Bieg “Tropem Wilczym” – największy bieg pamięci w Polsce (organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja), do którego co roku dołącza wiele miast. To będzie już jedenasta edycja. W naszym regionie tropem wilczym pobiegną w tym roku Zwoleń, Kozienice, Opole Lubelskie i Puławy.

Radio Impuls jest patronem medialnym puławskiego wydarzenia. Lokalny organizator, czyli Fundacja BezMiar, szykuje dla uczestników trzy dystanse – wszystkie wyznaczone w rejonie stadionu MOSiR. Najdłuższa trasa, o długości 5 kilometrów pobiegnie również przez pobliski las. Na stadionie zmierzą się ci, którzy zechcą pokonać symboliczne 1963 metry (na pamiątkę roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Niezłomny). Dla dzieci przygotowano wyzwanie na dystansie 196,3 metrów.

Rywalizacja rozpocznie się w niedzielne południe, a zapisy będą możliwe jeszcze w dniu biegu. O szczegółach informuje na swoim facebookowym profilu Fundacja BezMiar.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach; Fundacja BezMiar