PORADY EKSPERTA: TOMASZ KWIATKOWSKI – Spadkobierco, to musisz wiedzieć!

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: TOMASZ KWIATKOWSKI – Spadkobierco, to musisz wiedzieć! została wyłączona

Prawo spadkowe stanowi ważny filar prawa cywilnego, bo dotyczy każdego z nas. Nie zawsze spadek oznacza powiększenie majątku, czasem zdarzają się sytuacje, kiedy zamiast konkretnej masy spadkowej, dziedziczymy na przykład długi. A przepisy prawa spadkowego też ulegają zmianie.

Rozmowę na temat prawa spadkowego zaczęliśmy od przypomnienia rodzajów dziedziczenia. Możemy dziedziczyć na podstawie ustawy oraz testamentu. Kto dziedziczy, jeśli spadkodawca nie posiadał dzieci, a jego rodzice nie żyją? Na czym polega dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza? Co oznacza spis inwentarza? I czy można zabezpieczyć się przed niechcianym spadkiem? Na te pytania udzielił odpowiedzi nasz Ekspert w pierwszej części audycji.

 

Odrzucenie spadku to czynność, której możemy dokonać na przykład u notariusza. A co w sytuacji, jeśli spadkobiercami są osoby niepełnoletnie? Jakie działania należy podjąć? Rozmawialiśmy też o formie testamentów i warunkach formalnych, które muszą być spełnione przy tego rodzaju oświadczeniu woli.

 

Czym jest zachowek? Komu przysługuje? Co się do niego wlicza? Co oznacza termin scheda spadkowa, jakie elementy wchodzą w jej skład? Dowiedzieliśmy się również, jaka jest różnica między umową dożywocia a samym dożywociem, bo nie są to pojęcia tożsame. Jak zwykle w naszej rozmowie pojawiło się wiele przykładów ilustrujących konkretne sytuacje prawne.

Zdjęcie: Redakcja/JC