Przed Zwoleniem ważny jubileusz – przygotowania powoli ruszają

      Możliwość komentowania Przed Zwoleniem ważny jubileusz – przygotowania powoli ruszają została wyłączona

Jak długo przygotowuje się sześćsetne urodziny? W Zwoleniu uznano, że bezpiecznie będzie wyznaczyć sobie dwa lata takiego zapasu.

Dwa dni temu (20 lutego) Zwoleń obchodził imponujący jubileusz – minęło dokładnie 598 lat, odkąd lokalna osada otrzymała prawa miejskie. Przywilej lokacyjny wydał król Władysław Jagiełło – i wkrótce założono miasto na prawie magdeburskim. Weekendowe świętowanie dopiero co minęło, jednak lokalni włodarze i społecznicy wybiegają już myślami w przyszłość – i planują uroczystość 600-lecia miasta.

Ten pośpiech rzeczywiście jest wskazany – ponieważ niektóre zamiary będą wymagały wdrożenia bardzo czasochłonnych procedur. Jednym z ambitnych pomysłów jest nadanie Zwoleniowi jego własnej flagi.

Komitet Obchodów 600-lecia Zwolenia został już wstępnie sformowany – ale może się jeszcze powiększyć. Aktualnie to 29 osób. W tym gronie są zarówno przedstawiciele władz gminy i powiatu, jak też lokalnych służb, szkół czy ośrodków kultury. Zadaniem Komitetu będzie przede wszystkim przygotowanie programu jubileuszowej uroczystości, jaka odbędzie się w 2025 roku. Lista pierwszych członków Komitetu jest zamieszczona TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Zwoleniu